
15 лютого в межах Munich Security Conference відбудеться прем’єра фільму «Малевич» режисерки Дар’ї Онищенко, який у широкий прокат в Україні вийде на початку травня 2025 року.
Про це порталу «Нове українське кіно» повідомила команда фільму «Малевич». Як зазначається, в межах Мюнхенської Конференції з Безпеки (MSC 2025) відбудеться низка українських подій, які акцентують увагу на ролі культури в протидії російській агресії та гібридній війні.
Історична драма «Малевич» показує калейдоскоп подій із життя всесвітньо відомого, українського художника Казимира Малевича, який наодинці бореться з радянською владою за право створювати «вільне» мистецтво.
«Поле культури є частиною боротьби, і справедливість щодо культурної спадщини відіграє важливу роль у розумінні сталого миру, перш за все для України, але і для всього світу. Тому нам важливо пояснювати чому Казимир Малевич є частиною української культури, як і багато інших імен, які росія апропріювала століттями», – коментує креативна продюсерка Тетяна Філевська.
Після показу відбудеться Q&A з творцями фільму.
«Малевич»: від ідеї до сценарія
«Малевич» – українсько-сербсько-італійсько-швейцарська копродукція, що розповідає про яскраві сторінки із життя відомого художника-авангардиста, зачинателя супрематизму Казимира Малевича: від становлення до широко публічного визнання.
Ідея фільму належить Анні Паленчук ― українській продюсерці та сценаристці. У команді з Дарією Онищенко, яка виступила режисеркою стрічки, був написаний сценарій до фільму.
Сюжет повнометражного художнього фільму охоплює період ранньої творчості видатного авангардиста, уродженця Києва: від знаменитої виставки «0,10», яка стає вирішальною у запеклій боротьбі з молодим конструктивістом Володимиром Татліним на шляху до визнання, до викладання у Вітебській художній школі та, зрештою, роботи в Художньому інституті, де 53-річний художник наважується відобразити голодомор, який бачив на власні очі під час експедицій до українського села, у своїх творах.
Усе це обрамлено канвою сучасної боротьби за національну ідентичність в російсько-українській війні, що розпочалася у 2014 році.
Що стоїть за Чорним квадратом, намальованим у 1915 році одержимим художником Казимиром Малевичем? Для конкурентів — шахрайство, для радянської влади — таємний код, для однієї жінки, любовний лист, а для народу України — пророцтво…
Про зйомки байопіка
Фільмування відбувалося вже під час повномасштабного вторгнення ― тоді ж автори вирішили додати більше сучасного контексту. На думку творців, сьогодні не існує напівтонів, а тому потрібно чітко розділяти «біле» та «чорне» ― як це було в часи самого Малевича, котрий попри загрозу арештів та гоніння, ідентифікував себе як українця і зображував жахи тоталітаризму.
На відміну від класичного поняття байопіку, «Малевич» не має чіткої, хронологічної структури. Стрічка складається з декількох частин ― «квадратів», кожен із яких описує важливий період із життя митця.
Головні ролі у фільмі виконали українські актори ― зірки Національного академічного драматичного театру ім. Івана Франка: Віталій Ажнов, Христина Корчинська (Федорак), Марина Кошкіна та Олександр Новіков. Також у стрічці зіграли Олексій Горбунов, Ірма Вітовська-Ванца, Костянтин Темляк та Дарія Творонович. Серед акторів епізодичних ролей: Олександр Рудинський, Марія Рудинська, Наталія Васько, Ніна Ніжерадзе, Віктор Сарайкін та Сергій Смеян.
Головним саундтреком до байопіку «Малевич» режисерки Дарʼї Онищенко став улюблений музичний твір Казимира Малевича «Гуде вітер вельми в полі» у виконанні українського співака Shumei.
Джерело: https://www.cinema.in.ua/baiopik-malevych-dar-i-onyshchenko-pokazhut-v-mezhakh-miunkhenskoi-konferentsii-z-bezpeky/