Світова прем’єра драми “Як це було” / “As it was” відбудеться у головному конкурсі короткометражних фільмів 76-го Каннського кінофестивалю. Також в рамках програми ACID відбудеться прем’єра документального фільму “Звідки куди” / “In the Rearview”.

На 76-ому Каннському кінофестивалі, що проходитиме з 16 по 27 травня 2023 року, покажуть два українських фільми про Україну. Так, у головному конкурсі короткометражних фільмів кінофестивалю відбудеться світова прем’єра короткометражної польсько-української драми української режисерки Анастасії Солоневич і польського режисера Дам’яна Коцура “Як це було” / “As it was”.

За сюжетом, Лера майже рік живе в Берліні після початку війни в Україні. Лера не почувається добре в Берліні й ухвалює імпульсивне рішення поїхати до Києва вперше за весь час війни. Дорогою до Києва вона дізнається, що її родина не в українській столиці та приїде лише наступного дня. Тому героїня зустрічає свого друга Кирила, з яким проводить день, як колись до війни. Вранці Лера зустрічає свою маму і сестру, і нарешті відчуває себе вдома. Але все ще сумнівається, чи залишиться вона у Києві, чи поїде назад у Берлін.

Зйомки проходили у Києві та Берліні в січні 2023 року. Фільм створено та профінансовано продакшном “Exa studio”. Ролі у фільмі виконали Валерія Березовська, Кирило Земляний. Автори сценарію та режисери — Анастасія Солоневич та Дам’ян Коцур. Продюсер фільму — Піотр Стечек.

Як це було

Кадр з фільму “Як це було” – Держкіно

Також у Каннах в рамках програми ACID відбудеться прем’єра документального фільму спільного виробництва Польщі, Франції та України “Звідки куди” (“Skąd dokąd” / “In the Rearview”) польського режисера Мачека Хамела.

Стрічка відібрана у програму Cannes ACID, для якої щороку асоціація кінематографістів ACID (Асоціація незалежного кіно та його розповсюдження) обирає 9 фільмів. Це важливий крок до актуалізації питання російсько-української війни та українських біженців у медійному просторі Європи. До виробництва фільму долучилась українська кінокомпанія “435 FILMS” (копродюсер: Анна Паленчук).

Повнометражний документальний фільм “Звідки куди” ілюструє збірний образ українських біженців – дітей, жінок, літніх людей та чоловіків, які після вторгнення росії змушені покинути свої домівки і їхати у невідоме майбутнє. Мета одна на всіх – знайти безпечний притулок. Вони сідають в евакуаційний автобус і розповідають про фізичні та моральні травми, які їм довелось пережити. За кермом сам режисер, який везе героїв подалі від війни та допомагає врятувати їх життя.

“Понад рік тому я долучився як волонтер до перших евакуацій з польсько-українського кордону, а потім з віддалених районів Чернігівщини та Донбасу. Ми створили ефективну транскордонну мережу волонтерів, які допомагали під час війни, одну з тисяч таких громадських організацій, які виникають між Польщею та Україною. Це свідчення того, як формується дружба перед спільною загрозою зла. Ідея створення цього фільму з’явилась по дорозі, в евакуаційному автобусі”, – розповідає режисер Мачек Хамела.

Звідки куди

Кадр з фільму “Звідки куди” – Держкіно

Джерело: https://www.cinema.in.ua/