На фільм про Василя Стуса “Заборонений” треба брати своїх дітей, які вже підросли, як розумно це зробила Лідія Таран. Особливо, якщо ви докладаєте багато зусиль, щоб, наприклад, в Києві ростити їх україномовними. Увесь фільм шкодувала, що моїх, принаймні, двох старших, не було поруч.

В наш час вони не усвідомлюють, що те, чим вони зараз можуть нехтувати (“ну, мам, це я лише в команді переходжу з хлопцями на російську, яка різниця” ), раніше люди за це право втрачали життя. Постійно говорю про це зі своїми дітьми, як і більшість родин, діти яких не готові відстоювати до кінця свою ідентичність під тиском більшості. Нам, мовляв, “дискомфортно”.

Скажу чесно, 12 років тому, коли ми з Єгор Соболєв вирішили, що діти будуть україномовними, мені теж не було завжди “комфортно” – на дитячих майданчиках і на дитячих секціях поруч з іншими батьками. Я в минулому страшений київський сноб з вулиці Софіївської. “А ти, вообще, с левого берега!” – було моїм останнім аргументом в сварках зі шкільними друзями в супер-центральній школі. Я, звісно, дуже переглянула свої погляди на “столичність” після навчання у ВИШі, але рецидиви у вигляді, “зараз ще подумать, що я не киянка (!)”, напевно, тоді ще залишалися.

Зараз мені мої діти зі знаннями справи розповідають про “право вибору”, “про неприпустимість тиску на особистість”. Я могла б пишатися такому вмінню тримати свою територію, якби це не стосувалося мови. Але, можливо, вони теж мусять до цього своїм шляхом. Ми поки їх дуже в цьому підтримуємо.

Щодо фільму, то це для мене було найкраще з українського кіно, що я бачила за останній рік. І як правильно зауважила на прем’єрі творча група, фільм, найпевніше, викликатиме питання в істориків, бо він все ж таки художній, націлений на широкого глядача, а не документальний. Але це потужна провокація, аби захотіти знати про Стуса все. Зокрема, і замовити книгу Вахтанга Кіпіані, через яку з ним судиться адвокат Стуса Віктор Медведчук.

Фільм мене найбільше зачепив фіналом через особисте. Це була колискова. Моя перша українська колискова, яку я вивчила, щоб співати сину 12 років тому. Дякую усім творцям #Заборонений