
«Будинок зі скалок» став єдиним фільмом, номінованим на премію «Оскар» у 2023 році, та другим в історії, коли серед країн-виробників є Україна. Саме зараз український прокат фільму продовжується в Києві та Львові.
У ніч із 12 на 13 березня у Лос-Анджелесі відбулася ювілейна 95-та церемонія вручення нагород премії «Оскар». Цього року серед номінантів була стрічка спільного виробництва Данії, України, Швеції та Фінляндії «Будинок зі скалок» данського кінорежисера Сімона Леренга Вільмонта. Кінокартина боролася за перемогу у номінації «Найкращий документальний фільм».
«Ми дуже пишаємось і щасливі, що були номіновані на Оскар та отримали можливість продовжувати говорити про війну проти України та довгострокові наслідки війни на дітей. Ми з Україною», – прокоментувала продюсерка фільму Моніка Геллстром, проєкти якої вже тричі номіновані на Оскар.
Стрічка не отримала Оскар. 12 березня американські кіноакадеміки нагородили конкурента в номінації – фільм про російського політика «Навальний» виробництва CNN та HBO Max канадського режисера Деніела Роера. Це викликало бурхливу реакцію українців.
Команда фільму поділилася своїми думками щодо результатів Оскару:
Дар’я Бассель, одна з українських співродюсерок фільму прокоментувала: «Я думаю, важливо не забувати, який великий шлях пройшла наша стрічка до Оскарівської церемонії в Лос-Анджелесі. Це неймовірно. І те, що «Будинок зі скалок» отримав номінацію на Оскар свідчить про те, що це справжнє, талановите, важливе кіно»
«Додам, що кожна і кожен в нашій великій команді вболівав і працював над тим аби цей фільм стався, аби він промовляв до глядача. Фільм також підсвічує довгострокові наслідки війни на наше покоління у майбутньому, в тому числі, оповідаючи про людську крихкість та людську стійкість. Номінація на Оскар – це вже увага до України», – поділилася друга українська співпродюсерка фільму Віка Хоменко.
На церемонії нагородження фільм представляла команда з усіх чотирьох країн – України, Данії, Швеції та Фінляндії. Від України були лінійний продюсер та другий режисер Азад Сафаров, координаторка та консультантка фільму Олена Розвадовська, які є співзасновниками фонду «Голоси дітей». А також героїні стрічки, виховательки Лисичанського центру соціально-психологічної реабілітації дітей, Ольга Тронова та Маргарита Бурлуцька.
Фото: Facebook-сторінка / Azad Safarov
«Нам треба вірити, що ми можемо знімати класне документальне кіно. Бо, якщо ми хочемо, щоби світ дивився наше кіно, ми маємо також бути зацікавлені в ньому. В Україні зараз не треба шукати голівудських історій, бо кожен українець має таку історію. І про ці історії треба невпинно продовжувати розповідати світові. І найпростіше, що кожен українець може зробити вже сьогодні – це сходити на фільм в кінотеатр. Важливо, що стрічка показує абсолютну правду. Наш фонд опікується такими дітьми, які зображені у фільмі, тож будемо раді підтримці нашій діяльності. Ми продовжуємо працювати, «ламати стіни» та обов‘язково переможемо», – зазначила Олена Розвадовська, консультантка фільму та співзасновниця фонду «Голоси дітей».
Фільм данського режисера Сімона Леренґа Вільмонта розповідає історію тимчасового дитячого притулку у нині окупованому Лисичанську. На момент знімання від лінії фронту його відділяли всього 20 кілометрів. Герої фільму – діти, позбавлені батьківського піклування. У притулку вони очікують на вирішення своєї долі: повернення до старої домівки або ж переїзду до нової. Тим часом самовіддані соцпрацівниці дарують дітям моменти радості та спокою і повертають у вже майже втрачене дитинство.
Режисер – Сімон Леренг Вільмонт. Лінійний продюсер та другий режисер – Асад Сафаров. Українськими співпродюсерками фільму стали Дар’я Бассель та Віка Хоменко (компанія Moon Man). Компанія «Мун Мен» приєдналася до проекту 2020 року, і завдяки цьому фільм став офіційною копродукцією з Україною. Стрічка була підтримана Державним агентством України з питань кіно та фондом IMS.
Фільм йде зараз в прокаті в Києві (Кіно42, Планета Кіно, Блокбастер, Жовтень, Ліра, Факел, Старт) та Львові (Планета Кіно, Форум). Детальна інформація про покази – на сайті KyivMusicFilm.
Нагадаємо, знятий в Україні фільм «RRR: Поруч реве революція» отримав Оскар у номінації «Найкраща оригінальна пісня». Нею стала індійська композиція “Naatu Naatu”, танок до якої зняли біля Маріїнського палацу у Києві. Важливо, що після вручення статуетки творці фільму у своїй промові не згадали про Україну.
Найкращим фільмом 2023 року на церемонії у Лос-Анджелесі стала стрічка «Все завжди та водночас» режисерів Дена Квана та Деніела Шайнерта. Вона зібрала сім статуеток, включаючи три з чотирьох акторських нагород, призи за найкращий сценарій, монтаж та режисерську роботу.
Джерело: https://www.cinema.in.ua/