Днями стали відомі переможці премії “Кіноколо”. Щороку серед лауреатів, крім відомих українських акторів, запалюється нове ім’я. Цьогоріч Марія Федорченко, фільм “Стоп-Земля”, стала переможницею в номінації “Найкраща акторка”.

Загалом, з осені 2014 року, коли все більше російських акторів та фільмів потрапляли під заборону, в українських артистів нарешті з’явився шанс заявити про себе та зіграти не в другорядних ролях, а в головних.

Ці сім років показали, скільки в Україні є талановитих артистів – як серед досвідчених, так і серед молодих митців.

LIGA.Life запропонувала режисерам, кінокритикам, журналістам та продюсерам обрати двадцятку українських артистів, які гучно заявили про себе після 2014 року – саме в той період, коли в українському кіномистецтві з’явилося “більше місця” для українських митців, після заборони російських фільмів та деяких російських акторів.

Віктор Жданов

Через початок війни на сході України Віктор Жданов разом із родиною переїхав із Донецька до Києва. Один за одним він знімається у сильних українських кінострічках – байдуже, головна у нього роль чи другорядна, але кожен його герой чіпляє та змушує замислитися. Тому тепер навіть важко уявити, що колись українське кіно було без Віктора Жданова. Тут і Старий з “Кіборгів”, і Омелько Кайдаш зі “Спіймати Кайдаша”, і Вова з “Вулкану”, і Митрофан з “Чорного Ворона”.

Також за спиною Жданова – “Додому”, “Номери”, “Захар Беркут”, “Кріпосна”, “І будуть люди”, “Сага”, “Я працюю на цвинтарі”, а крім того, ще й вистави в “театрі на Лівому березі”.

Двічі був нагороджений “Золотою дзиґою” – за Старого з “Кіборгів” та за Вову з “Вулкану”.

Віталій Салій

Цьогорічним переможцем української премії кінокритиків “Кіноколо-2021” в номінації “Найкращий актор” став Віталій Салій. Він відомий за історичною стрічкою “Крути 1918”, “Я працюю на кладовищі” та “Перші ластівки”.

Цього року стало відомо, що Салій зіграв російського офіцера у серіалі “Бухта глибока” для російського каналу НТВ. Водночас сам артист заявив, що завжди публічно засуджує анексію українського Криму і війну, розв’язану на Донбасі, та тому не знімається в фільмах, “в яких сюжет, сценарій, кінцевий продукт, група будь-як виправдовують війну на сході України, анексію Криму, пропагують зневажливе ставлення до українців (чи української мови)”.

А фільм, за словами Салія, створений американською компанією Sony Pictures.

Ахтем Сеітаблаєв

Широкого визнання український актор та режисер Ахтем Сеітаблаєв набув з 2013 року – після того, як вийшла у світ історична військова драма “Хайтарма”. Вона розповідає про депортацію кримських татар з Криму. Сеітаблаєв зіграв військового льотчика Амет-Хана Султана.

У 2019 році знову кримська тема, і знову – в серце. Фільм “Додому” – Ахтем Сеітаблаєв в ролі батька, який везе поховати сина в Крим. У 2021 році у перелік фільмів актора додається “Ми є. Ми поруч” – драматична історія втрати та кохання.

Станіслав Боклан

Дебют Станіслава Боклана на широких екранах відбувся 1992 року з телесеріалу “Тарас Шевченко. Заповіт”. Справжнім проривом стала історична драма “Поводир” 2014 року, де актор виконав головну роль слабозорого музики Івана Кочерги, за яку отримав премію “Золотий Дюк” на Одеському міжнародному кінофестивалі.

Станіслав Боклан може перевтілюватись у сотні образів: тут ролі в комедійних серіалах “Папік” чи “Слуга народу”, а також більш драматичні – “Століття Якова”, “Кріпосна”, “Межа” чи “Пульс”.

Тарас Цимбалюк

Його називають секс-символом вітчизняного кіно. У 2018-2019 роках зіграв головну роль у кінострічці “Чорний ворон”.

У 2019-му вразив своєю грою Карпа Кайдаша в телесеріалі Наталії Ворожбит “Спіймати Кайдаша”, а через рік взяв участь у телепроєкті “Танці з зірками”.

Загалом на сьогодні у доробку Тараса Цимбалюка близько 60 кінопроєктів. З останніх – “Кава з кардамоном”.

Фото з особистого архіву Тараса Цимбалюка
Також у цій категорії експерти відзначили В’ячеслава Довженка, Олексія Горбунова, Михайла Кукуюка, Олега Москаленка, Андрія Ісаєнка, Романа Луцького, Андрія Федінчика, Костянтина Лінартовича, Романа Ясіновського, Антона Себастіана, Юрія Кулініча та Геннадія Василенка. 

Категорія: “Українські акторки”

Ірма Вітовська

Ще на початку 2000-х Ірма Вітовська стала відомою для української аудиторії завдяки телешоу “Леся+Рома”. А за останні сім років українська актриса неодноразово доводила – вона може прожити будь-яку роль.

Двічі Ірма перемагала в номінації за найкращу жіночу роль премії “Золота Дзиґа” – у фільмі “Брама” у 2019 році та “Мої думки тихі” у 2020 році.

До таких нагород Вітовська ставиться виважено. У 2021 році вона написала звернення до кіноакадеміків, в якому подякувала за чергову номінацію на “Золоту дзиґу”, але натякнула, що варто давати шанс і іншим актрисам.

Після Революції Гідності актриса відмовилася від робіт у російських проєктах попри суттєві втрати у заробітку, Вітовська каже, що саме так обстоює свою громадянську позицію та підтримує країну. З останніх робіт Ірми – “Королі репу”. Також актрису можна буде побачити 30 жовтня на сцені “Молодого театру” у виставі “Різня”.

Олеся Жураківська

Кухарка Павліна у “Кріпосній”, мама у “Перших ластівках”, а ще “Казка старого мельника” та “Донбас” – це невеликий перелік ролей, які зіграла Олеся Жураківська за останні кілька років. А за неймовірно відтворену героїню у фільмі “Донбас” вона була номінована на премії “Кіноколо” та “Золота Дзиґа”.

Жураківська встигає не лише кіносвіт підкорювати, але й театральний. У рідному Київському академічному театрі драми та комедії на лівому березі Дніпра артистка залучена до чотирьох вистав: “Корсиканка”, “Дикун”, “Мотузка” та “Усі найкращі речі”.

Антоніна Хижняк

Мотря зі “Спіймати Кайдаша” навряд чи залишила когось байдужим.

Така справжня українська жінка, яку описував у класичному оригіналі Іван Нечуй-Левицький, – емоційна, норовлива, “з перцем”. Тому не дивно, що цією роллю Антоніна Хижняк підкорила українського глядача. Також акторку можна побачити в серіалі “Слід”.

Ірина Мак

26 років на сцені Київського академічного театру драми та комедії на лівому березі Дніпра, понад 40 різних кінопроєктів, але по-справжньому знаковою для Ірини стала роль сучасної Кайдашихи у тому ж серіалі “Спіймати Кайдаша”. Колоритна, сварлива…

Мак явно не актриса одного образу. Хоча б подивіться “Номери” за п’єсою Олега Сенцова, де вона грає першу леді, яка зветься “Друга”, або “Носоріг”, де вона – мама головного героя.

Катерина Молчанова

Першу головну роль саме в українському проєкті Катерина Молчанова зіграла у фільмі “Моя бабуся Фанні Каплан”. Вона наповнює кадр легкістю та жіночністю. І такі всі її героїні, в душу, яких хочеться занурюватися. Наприклад, “Рівень чорного”, “Гуцулка Ксеня” або артхаузна стрічка, яку Україна побачила цього року, “Ми є. Ми поруч”. Молчанова була двічі номінована на премію “Золота дзиґа”.

Також у цій категорії експерти відзначили Римму Зюбіну, Віталіну Біблів, Наталю Васько, Наталку Денисенко, Ксенію Мішину, Оксану Черкашину, Марину Клімову та Вікторію Литвиненко.

 

Джерело: life.liga.net