2020 року український глядач побачить близько 40 вітчизняних картин. Деякі з них вже встигли побувати на міжнародних кінофестивалях класу А. Наприклад, фільм “Атлантида” отримав приз Венеціанського кінофестивалю 2019.

Виконавчий директор Української кіноакадемії Анна Мачух розповіла, які українські фільми обов’язково потрібно побачити цього року.

“Мої думки тихі”

Режисер: Антоніо Лукич
Дата виходу: 16 cічня
Не встиг рік початися, як відразу дві українські стрічки вийшли в прокат. Одна з них – комедія Антоніо Лукича “Мої думки тихі”, прем’єра якої відбулася ще влітку на 10-му Одеському міжнародному кінофестивалі, де фільм отримав кілька нагород, зокрема “Приз глядацьких симпатій”. Не дивно, адже це фільм, який близький всім, – в ньому порушена вічна проблема батьків і дітей.

Картина розповідає про звукорежисера Вадима, який отримує шанс почати все з чистого аркуша. Йому випадає шанс переїхати до Канади, якщо він запише звуки тварин на Закарпатті, особливо – спів рахівської крижні. Супутником хлопця в подорожі на захід України стає його ексцентрична мама.

“Віддана”

Режисер: Христина Сиволап
Дата виходу: 16 cічня
Екранізація бестселера Софії Андрухович “Фелікс Австрія”, яка також вже йде і кінотеатрах, вражає видовищністю. Для фільму “Віддана” пошили понад 150 костюмів, а саундтреком стала пісня “Вільна” у виконанні Тіни Кароль та Юлії Санін з групи The Hardkiss. До речі, слова до пісні написала alyona alyona.

Сюжет картини розгортається в Станіславі (нині Івано-Франківськ) середини ХIX століття. Під час пожежі гине дружина доктора Ангера, який тепер сам виховує двох дівчаток – рідну дочку Адель і дитину хатніх робітників Стефанію. Дівчата ростуть, але не можуть розібратися, хто вони один одному – подруги, сестри, чи служниця і господиня.

“Наші котики”

Режисер: Володимир Тихий
Дата виходу: 30 січня
Українські кінематографісти продовжують рефлексувати на тему війни на сході України і пов’язаних з цим подій, але автор торішньої “Брами” Володимир Тихий пішов далі. Режисер зняв “неполіткоректну” комедію про зону АТО. Події розгортаються 2014 року. Без досвіду, нормальної зброї і продовольчого забезпечення тисячі добровольців пішли на фронт. Серед них – інженер, актор, футбольний тренер і продавець квітів. Вони нічого не знають про наміри командування, майже не орієнтуються на місцевості. Але саме ця четвірка стає причиною грандіозного провалу масштабної операції ворога.

“Черкаси”

Режисер: Тимур Ященко
Дата виходу: 27 лютого
Військова драма “Черкаси” заснована на реальних подіях. Вона розповідає про мужню оборону українськими моряками однойменного тральщика. Під час анексії Криму екіпаж “Черкас” три тижні опирався російським військовим. Судно було єдиним з 13 українських кораблів, яка не спустило український прапор. Тральщик взяли штурмом два російські вертольоти Мі-35 і три швидкісні катери наприкінці березня. До речі, одну з ролей зіграв колишній матрос “Черкас” Михайло Воскобойник.

“Толока”

Режисер: Михайло Іллєнко
Дата виходу: 12 березня
Ідея стрічки виникла ще 1967 року, але реалізація затяглася на довгі роки. “Толока” створена за мотивами балади Тараса Шевченка “У тієї Катерини хата на помості”. Сюжет фільму охоплює понад 400 років історії України від Полтавської битви до війни на Донбасі. У цілому “Толоку” описати досить складно, як і визначити її жанрову приналежність. чимось фільм нагадує “100 років самотності” Габріель Гарсія Маркеса, але при цьому стрічка дуже актуальна зараз.

“Довбуш”

Режисер: Олесь Санін
Дата виходу: 10 листопада
Про ватажка опришків Олексу Довбуша уже неодноразово знімали фільми. Але за 90 млн грн – вперше. Так, це дійсно один з найдорожчих фільмів в історії українського кіно. До того ж, режисер картини Олесь Санін, автор історичного “Поводиря”, стверджує, що це буде сучасний і актуальний фільм. Стрічка відтворює драматичне життя легенди Карпат Олекси Довбуша на основі українських і польських документів. Глядач побачить історію непростого кохання і боротьби за гідну долю для свого народу ватажка опришків.

“Атлантида”

Режисер: Валентин Васянович
Дата виходу: листопад 2020 року
“Атлантида” вже встигла заробити собі славу прориву в українському фестивальному кіно ще до виходу в прокат. Фільм Валентина Васяновича переміг у програмі “Горизонти” Венеціанського кінофестивалю, а також отримав низку нагород на інших міжнародних фестивалях.

Події фільму розгортаються 2025 року. Україна вже перемогла у війні з Росією і повернула собі окуповані території. Втім, тепер українцям потрібно навчитися жити далі після всіх пережитих втрат, смертей, серед розрухи і страждань. Як і герою стрічки – солдату з посттравматичним розладом, який повертається до рідного міста на Донбасі, повністю зруйнованого війною. У фільмі всі ролі зіграли непрофесійні актори, серед яких ветерани АТО, солдати ЗСУ та волонтери.

“Ми є… Ми поруч”

Режисер: Роман Балаян
Дата виходу: осінь 2020 року
З моменту виходу останнього фільму відомого українського режисера Романа Балаяна минуло 12 років. Нарешті він повертається в кіно зі стрічкою “Ми є… Ми поруч”. Це буде перший україномовний фільм режисера. Події чорно-білої стрічки відбуваються в Києві навколо лікаря-хірурга. Він помилково ставить не той діагноз своєму семирічному хрещенику, в результаті чого хлопчик помирає на операційному столі. Лікар в шоці пише заяву на звільнення, після чого з героєм відбуваються містичні історії.

“Погані дороги”

Режисер: Наталія Ворожбит
Дата виходу: кінець 2020 року
Для сценариста “Кіборгів” Наталії Ворожбит “Погані дороги” – це режисерський дебют. Раніше це була п’єса автора, яка тепер стане повнометражним фільмом. Він складається з чотирьох новел про Донбас часів війни. У центрі сюжету історії реальних людей, як військових, так і цивільних, які перебувають по обидві сторони розмежування. Кожна новела – певний тест на людяність, який, можливо, пройдуть не всі.

“Номери”

Фото: прес-служба
Режисери: Олег Сенцов, Ахтем Сеітаблаєв
Дата виходу: 2020 рік
Фільм-антиутопія за однойменною п’єсою Олега Сенцова – це розповідь про ув’язнене суспільство, яке прагне побороти свої страхи заради бажаної свободи. У світі номерів, де все підпорядковано чітким правилам, стався збій, коли Сьомий закохався не в ту, яку повинен кохати. Це руйнує спокій пасивної влади, а отже і, здавалося б, непохитні правила.

Постановкою фільму займалися Ахтем Сеітаблаєв та Олег Сенцов, який на момент зйомок перебував в російській колонії, куди був незаконно поміщений. “Номери” – перший український фільм, виробництво якого здійснювалося без фізичної присутності автора.

Звичайно, це не всі фільми, що вийдуть в прокат 2020-го, неможливо охопити всі картини, які ми чекаємо, але додам, що особисто я також хочу побачити “Екс” Сергія Лисенка про українське підпілля в Галичині в 30-х роках, дебютний повнометражний художній фільм Мантаса Кведаравічюса “Стасис”, постмодерніській треш-арт “Шлях мерця” Георгія Фоміна і фільм Тараса Дроня “Із зав’язаними очима” про дівчину – майстра бойових єдиноборств.

Джерело: segodnya.ua