У рамках 74-го Каннського кінофестивалю покажуть український фільм “Бабин Яр. Контекст”.  Автори проєкту – український режисер Сергій Лозниця, який вже був відзначений нагородою в Каннах за фільм “Донбас” і Меморіальний центр Голокосту “Бабин Яр”. Картина розповість про трагічні події, які призвели до вбивства понад 30 тисяч євреїв в окупованому нацистами Києві, а також про те, що сталося після цієї трагедії. Гості та журі Каннського кінофестивалю першими побачать картину, яка, безперечно, зачепить кожного глядача. 

Про що фільм “Бабин Яр. Контекст”
Документальна кінострічка складається приблизно з 20-25 епізодів, які були змонтовані з кіноархівів. У фільм увійшли відео, зняті в період вторгнення нацистів на територію СРСР в 1941 році та в 1966 році, коли був організований перший архітектурний конкурс на проєкт меморіалу в Бабиному Яру. Отже, глядачі побачать кілька десятків завершених сюжетів, кожен з яких так чи інакше пов’язаний з трагедією в Бабиному Яру.

Глядачі відчують атмосферу тих років
Нацистська влада не дозволяла робити фото і записувати відео в місцях масових розстрілів. Але завдяки кінохроніці глядач зануриться в період тих років під час перегляду картини та відчує атмосферу подій, що відбулися. За словами режисера, у фільмі будуть представлені також і ті матеріали з архівів, яких раніше ще не торкалися кінематографісти.

“Я займаюся темою Бабиного Яру багато років, вивчаю архіви, готую ігровий фільм про події літа-осені 1941 року. Завдяки участі Меморіального центру, у мене є можливість зібрати воєдино весь корпус збережених кіноматеріалів, прямо або побічно пов’язаних з трагедією Бабиного Яру. Вважаю, що така робота необхідна для того, щоб київський Бабин Яр з місця забуття перетворився на місце пам’яті”, – розповів Сергій Лозниця.

Чому фільм може стати сенсацією в Каннах?
Про трагедію в Бабиному Яру знято кілька фільмів, включаючи художні та документальні. Наприклад, військова драма Марка Донського “Нескорені” отримала нагороду на Венеціанському кінофестивалі в 1946 році. У 2003 році Білоруссю спільно з Німеччиною був знятий фільм “Бабин Яр”. У 2006 році дебютант Сергій Буковський випустив документальний фільм “Назви своє ім’я по буквах”, в основу якого лягли свідчення людей, які пережили Голокост.

На цей момент на сайті Меморіального центру Бабиного Яру розміщено кілька епізодів.

Епізод 1. 2 грудня 1952 року Київським міськвиконкомом було прийнято рішення про замиву відрогів Бабиного Яру відходами виробництва цегельних заводів.

Епізод 2. 13 березня 1961 о 8:30 ранку прорвалася дамба, побудована для заповнення Бабиного Яру промисловими відходами.

Епізод 3. Показання оберєфрейтора дивізії СС “Вікінг”, Ганса Ізенмана, на судовому процесі у справі №1679 “Про злидні німецько-фашистських загарбників на території Української РСР” в Києві 19 січня 1946 року.

Прем’єра фільму в Україні відбудеться восени цього року.

Джерело: kinoafisha.ua