Найоб’єктивніший показник затребуваності фільму у глядачів – його касові збори. І саме за цим показником складено рейтинг найбільш ефективних українських кіновиробників 2014—2024. У ТОП-10 фільмів рейтингу – одразу шість стрічок виробництва Film.UA Group.
«Рейтинг найефективніших українських кіновиробників 2014—2024», складений за результатами дослідження компанії Media Resources Management, не несе жодних суб’єктивних оцінок і сформований виключно за відкритими даними про національний бокс-офіс українських фільмів і творців цих проєктів.
Рейтинг з даними станом на 2 жовтня поточного року, до якого загалом увійшло 202 фільми, 225 продюсерів, 125 режисерів, 227 сценаристів, а також 97 операторів, був презентований в межах форуму Kyiv Media Week та опублікований у KMW White Paper 2024. Проаналізувавши вже перші ТОП-10 різних його категорій, можна зробити висновки про деякі характерні риси успішного українського кіновиробництва останнього десятиліття. Читайте детальніше про результати рейтингу, зібрані Film.UA Group.
Насамперед аналіз ТОП-10 фільмів за касовими зборами в національному прокаті – які, до речі, для усіх десяти стрічок перевищили знаковий показник у $1 млн, – показує, що українські глядачі віддають перевагу жанровому кіно: понад усе – комедіям і повнометражній сімейній анімації. Зокрема, йдеться про безумовного лідера рейтингу, анімацію «Мавка. Лісова пісня»: навіть лишивши за дужками величезний міжнародний успіх, лише в національному кінотеатральному прокаті «Мавка» зібрала вражаючу для українського проєкту суму в майже $4,3 млн. Є у ТОП-10 ще одна повнометражна анімація – і також виробництва Film.UA Group: «Викрадена принцеса» із майже $1,4 млн.
Кадр із анімаційного фільму «Мавка. Лісова пісня»
Щодо комедій – романтичних і звичайних, – то вони загалом склали половину від ТОП-10 фільмів. Це проєкти «Я, Ти, Він, Вона» (Студія «Квартал 95»; $2,6 млн), «Скажене весілля» та «Скажене весілля – 2» (обидва виробництва Film.UA Group і «Прототип продакшн»; зібрали майже $2 млн і $1,7 млн відповідно), «Я, «Побєда» і Берлін» (UP Hub; $1,5 млн) та «8 кращих побачень» («Грін Філмс», Продюсерський центр «Горад»; $1,3 млн). А також у топі є історичне кіно – «Довбуш» (Pronto Film; майже $1,9 млн) та «Захар Беркут» (Film.UA Group, CinemAday; $1,4 млн). Закриває десятку свіжий горор «Конотопська відьма» (Film.UA Group) із результатом $1,26 млн.
Як наголошується, всі дані у рейтингах – станом на 02.10.2024. Та на цей момент прокат «Конотопської відьми» ще тривав, тому у рейтингу її цифри – не остаточні. На момент публікації прокат фільму завершений із результатом $1 392 435, що робить «Конотопську відьму» восьмою найкасовішою українською стрічкою.
Як бачимо, у ТОП-10 найкасовіших українських фільмів – одразу шість стрічок виробництва Film.UA Group (а також можна згадати, що для сьомої, історичної драми «Довбуш», компанія виступила дистрибуційним партнером через Film.UA Distribution).
Кадр із фільму «Довбуш»
Окремі категорії рейтингу присвячені українським кінопродюсерам, кінорежисерам і кіносценаристам. Вони формувалися також на основі касових зборів: сума, що її зібрав проєкт у національному прокаті, йшла у залік кожному продюсеру, режисеру, сценаристу, який цей проєкт створив. А якщо фільм мав кількох продюсерів, режисерів чи сценаристів, то його показники зараховувалися до персонального заліку кожного.
У ТОП-10 кінопродюсерів також лідирує «збірна» Film.UA Group. А саме – беззаперечна лідерка рейтингу Ірина Костюк, чиї проєкти сумарно заробили майже $11 млн. Також Надія Коротушка ($5,3 млн) та Анна Єлісєєва ($4,6 млн). А ще це і «срібний» призер Єгор Олєсов – майже $9,8 млн. Як зазначається, нині він є незалежним продюсером, але дев’ять стрічок, над яким працював Олєсов за підзвітній період, створені ним саме як продюсером Film.UA Group.
Кадр із фільму «Скажене весілля», співпродюсерка Ірина Костюк
Також до ТОП-10 кінопродюсерів України увійшли Юрій Горбунов ($4,7 млн), Максим Асадчий ($3,1 млн), Олесь Санін (майже $2,8 млн), Михайло Хома ($1,6). Окремо зазначається, що третю сходинку рейтингу посідають одразу троє продюсерів – Борис Шефір, Сергій Шефір, Андрій Яковлєв: така «щільність» пояснюється тим, що за підзвітній період вони разом працювали над однаковою кількістю проєктів, тож відповідно збори цих фільмів – $5,3 млн – зараховані до активу кожного з них. Крім того, в рейтингу на п’ятій позиції є і Володимир Зеленський: до того, як стати Президентом, він спродюсував три успішні стрічки, котрі сумарно зібрали майже $4,8 млн.
ТОП-10 режисерів очолюють Олег Маламуж ($5,6 млн) та Олександра Рубан (майже $4,3 млн). Обидва режисери в різний час працювали над «Мавкою» – і саме вона вивела їх на перші сходинки рейтингу (а перевагу Маламужа забезпечила «Викрадена принцеса»). Також у ТОП-10 присутні й інші режисери, чию високу позицію забезпечив саме комерційний успіх їхніх проєктів для Film.UA Group. Це Владислав Климчук ($4,25 млн), Ахтем Сеітаблаєв ($2,4 млн), Любомир Левицький ($1,2 млн). А ще до ТОП-10 увійшли Олесь Санін (майже $2,8 млн), Антоніо Лукіч ($1,3 млн), Андрій Колесник ($1,2 млн). І – знову на п’ятій сходинці – Володимир Зеленський: із режисерською роботою над фільмом «Я, Ти, Він, Вона» та фінансовим результатом у $2,6 млн.
Кадр із анімаційного фільму «Викрадена принцеса»
У ТОП-10 сценаристів трійку лідерів складають сценаристи проєктів Film.UA Group. Першу сходинку посідає Ярослав Войцешек – майже $9,3 млн. Другу – Олексій Приходько із $5,4 млн (уточнюється, що до загального заліку Приходька також увійшов проєкт «Любов і блогери» виробництва «Маркер Медіа» та «Єнот Едженсі»). А на третій позиції – Микола Куцик: $4,8 млн. Окрім того, шосту сходинку посідають Дмитро Григоренко та Юрій Микуленко (майже $3,6 млн), які серед іншого написали сценарій комедії Film.UA Group «Крашанка».
На п’ятій позицій рейтингу сценаристів – Володимир Зеленський: $3,9 млн. А також до ТОП-10 сценаристів увійшли Андрій Яковлєв (майже $4,8 млн), Олександр Щур (майже $2,9 млн), Олесь Санін (майже $2,8 млн), Станіслав Зубрицький та Євген Бургела ($2,6 млн), Дмитро Козлов та Олександр Брагін (майже $2,2 млн).
Кадр із фільму «Конотопська відьма», сценарист Ярослав Войцешек
Нагадаємо, Film.ua Group і режисер Артем Литвиненко створять новий Всесвіт сучасних українських супергероїв «Крутивус. Повернення сили».
Головна світлина: Film.UA Group
Джерело: https://www.cinema.in.ua/top-10-filmiv-rezhyseriv-ukrainy/