Українська стрічка Мстислава Чернова «20 днів у Маріуполі» здобула «Оскар» в номінації «Найкращий повнометражний документальний фільм».

Про це повідомили під час 96-ї церемонії нагородження премією Американської кіноакадемії. Стрічка про перші тижні бойових дій у Маріуполі під час повномасштабного вторгнення стала першим українським фільмом, який здобув «Оскар». Окрім історичної для України нагороди, було ще оголошено список й інших переможців. Повний список тут.

«Це перший “Оскар” в історії України. Це честь для мене. Але, мабуть, я буду першим режисером на цій сцені, який скаже: я хотів би ніколи не зробити цього фільму», — український режисер Мстислав Чернов виголосив промову на сцені під час нагородження премією.

— Я хотів би могти обміняти це [цю нагороду] на те, щоб Росія ніколи не атакувала Україну, ніколи не окуповувала наші міста. Я хотів би віддати все це визнання, щоб Росія ніколи не вбивала десятки тисяч моїх співгромадян-українців. Я хотів би, щоб вони звільнили всіх полонених, всіх солдатів, які захищають нашу землю, всіх цивільних, які зараз перебувають в їхніх тюрмах.

— Але я не можу змінити історію. Я не можу змінити минуле. Проте всі ми разом — ви, і деякі з найталановитіших людей світу з-поміж вас — ми можемо зробити так, щоби виправити історію, щоб правда перемогла. І щоб загиблих людей у Маріуполі, щоб тих, хто віддав свої життя, ніколи не забули. Тому що кіно формує спогади, а спогади формують історію. Тому дякую вам усім! Дякую Україні! Слава Україні!».

Раніше ми повідомляли, що фільм Мстислава Чернова отримав нагороду британської премії BAFTA.

Нагадаємо, «20 днів у Маріуполі» — документальна робота режисера, воєнного кореспондента Мстислава Чернова. Також над нею працювали фотограф Євген Малолєтка та продюсерка, журналістка Василиса Степаненко, які в березні 2022 року разом зі Мстиславом Черновим знімали у блокадному Маріуполі.

Стрічка зображує події в Маріуполі в лютому-березні 2022 року. Зокрема, до неї ввійшли кадри російських обстрілів та бомбардування пологового будинку.

Cвітова прем’єра «20 днів у Маріуполі» відбулася на фестивалі незалежного кіно у США «Санденс»-2023, де фільм отримав Приз глядацьких симпатій. У травні 2023 року творців фільму за їхню роботу нагородили Пулітцерівською премією. Режисер Мстислав Чернов здобув за стрічку «20 днів у Маріуполі» головний приз Національної конкурсної програми «Docu/Україна» та Приз глядацьких симпатій 20-го ювілейного фестивалю Docudays UA.

В українському прокаті «20 днів у Маріуполі» стала найкасовішою серед документальних стрічок. У липні 2023 року вона вийшла в прокат у США.

Джерело: https://www.cinema.in.ua/